Hymn - Szkoła Podstawowa nr 6 w Lublinie

Hymn SP 6 w Lublinie

​Hymn naszej szkoły powstał jesienią 1973 r. Jego twórcami byli uczniowie klas piątych, którzy w odpowiedzi na hasło: "Jestem twórcą hymnu mojej szkoły" spróbowali swoich sił i napisali słowa tej pieśni. Ostatecznej redakcji tekstu dokonały: pani Joanna Bellon, pani Maria Królikowska i pani Teresa Wojtulewicz. Melodię do słów - radosną i utrzymaną w żywym tempie- skomponował pan Stefan Lipiec, nauczyciel muzyki w SP6. Pełny zapis nutowy zawdzięczamy panu Adamowi Galantowi. 10 grudnia 1973 na uroczystym apelu uczniowie z powagą i wzruszeniem odśpiewali po raz pierwszy hymn szkoły.

Od tamtej pory jest on śpiewany podczas różnorodnych akademii, szczególnie z okazji rozpoczęcia i zakończenia roku szkolnego oraz w trakcie innych, ważnych uroczystości. Nauczyciele muzyki w klasach czwartych uczą tej pieśni. Hymn został opublikowany w książce Heleny Meterowej pt.: "Strzeż polskiej mowy" jako przykład hymnu szkoły łączącego wielką tradycję z młodzieńczym animuszem współczesności. Jest to podręcznik do nauki języka polskiego dla dzieci polskich na obczyźnie, przeznaczony dla klas III i IV, został wydany w Lublinie 1995r.
Słowa hymnu

Szóstka to dla nas drugi dom,
Co dzwonkiem nowy dzień otwiera.
Tutaj życzliwą znajdziesz dłoń
I jasny uśmiech przyjaciela.
Dla nas się liczy każda szóstka
I każdy dobry wynik w sporcie.
Pięć dni w tygodniu to pięć spotkań,
z tym, co ciekawe i co nowe.

Ref.: Jesteśmy młodzi.
Wszystko przed nami.
Przed nami cały świat,
Lecz by go zdobyć,
nie traćmy czasu,
Nie traćmy młodych lat!

Jesteśmy młodzi.
Wszystko przed nami.
Przed nami cały świat,
A świat to ludzie,
A nie my sami,
A każdy z nich to brat.

Traugutt-bohater tamtych dni-
Pokazać chciał przed wielu laty,
Jak w rzeczywistość zmieniać sny
O Polsce wolnej i bogatej.
Przed nami dużo twórczych chwil,
Zapału, siły i radości.
Rzeczpospolitej młody czyn
I młode siły dla przyszłości.

Ref.: Jesteśmy młodzi...
Zapis nutowy hymnu