Lektury

 

Lektury klasa VIII

Lektury obowiązkowe:

  1. Charles Dickens, Opowieść wigilijna;
  2. Aleksander Fredro, Zemsta;
  3. Jan Kochanowski, wybór fraszek, pieśni i trenów, w tym tren I, V, VII i VIII;
  4. Aleksander Kamiński, Kamienie na szaniec;
  5. Ignacy Krasicki, Żona modna;
  6. Adam Mickiewicz, Reduta Ordona, Śmierć Pułkownika, Świtezianka, Dziady część II, wybrany utwór z cyklu Sonety krymskie,
    Pan Tadeusz (całość);
  7. Antoine de Saint-Exupéry, Mały Książę;
  8. Henryk Sienkiewicz, Quo vadis, Latarnik;
  9. Juliusz Słowacki, Balladyna;
  10. Stefan Żeromski, Syzyfowe prace;
  11. Sławomir Mrożek, Artysta;
  12. Melchior Wańkowicz, Ziele na kraterze (fragmenty), Tędy i owędy (wybrany reportaż).

Wybrane wiersze poetów wskazanych w klasach IV–VI, a ponadto Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Stanisława Barańczaka, Cypriana Norwida, Bolesława Leśmiana, Mariana Hemara, Jarosława Marka Rymkiewicza, Wisławy Szymborskiej, Kazimierza Wierzyńskiego, Jana Lechonia, Jerzego Lieberta oraz fraszki Jana Sztaudyngera i aforyzmy Stanisława Jerzego Leca.
Lektury uzupełniające (obowiązkowo dwie w każdym roku szkolnym), na przykład:

  1. Miron Białoszewski, Pamiętnik z powstania warszawskiego (fragmenty);
  2. Agatha Christie, wybrana powieść kryminalna;
  3. Arkady Fiedler, Dywizjon 303;
  4. Ernest Hemingway, Stary człowiek i morze;
  5. Barbara Kosmowska, Pozłacana rybka;
  6. Jan Paweł II, Przekroczyć próg nadziei (fragmenty);
  7. Nancy H. Kleinbaum, Stowarzyszenie Umarłych Poetów;
  8. Henryk Sienkiewicz, Krzyżacy;
  9. Eric-Emmanuel Schmitt, Oskar i pani Róża;
  10. Melchior Wańkowicz, Monte Cassino (fragmenty);
  11. Karolina Lanckorońska, Wspomnienia wojenne 22 IX 1939–5 IV 1945 (fragmenty)

lub inne utwory literackie i teksty kultury wybrane przez nauczyciela, w tym wiersze poetów współczesnych i reportaże.

 

Lektury klasy VII

Lektura obowiązkowa:

  1. C. Dickens "Opowieść wigilijna"
  2. A. Fredro "Zemsta"
  3. J. Kochanowski - wybór fraszek, pieśni i trenów (tren I, V, VII, VIII)
  4. I. Krasicki "Żona modna"
  5. A. Mickiewicz "Reduta Ordona", "Śmierć Pułkownika", "Świtezianka", "Dziady" (część II), "Pan Tadeusz" (historia Polski)
  6. H. Sienkiewicz "Quo vadis", "Latarnik"
  7. S. Żeromski "Siłaczka"

+ wybrane wiersze C.K. Norwida, B. Leśmiana, M. Hemara, K. Wierzyńskiego, J. Lechonia, J. Lieberta

 

Lektura uzupełniająca:

  1. A. Christie - wybrana powieść kryminalna
  2. E. Hemingway "Stary człowiek i morze"
  3. H. Keller "Widzieć przez trzy dni"
  4. N.H. Kleinbaum "Stowarzyszenie Umarłych Poetów"
  5. B. Obertyńska "Z domu niewoli" (fragmenty)
  6. H. Sienkiewicz "Krzyżacy"
  7. Melchior Wańkowicz "Ziele na kraterze" (fragmenty)

 

Lektury klasy IV-VI

(w każdej klasie co najmniej 3 utwory z listy)

  1. F.H. Burnett "Tajemniczy ogród"
  2. J. Brzechwa "Akademia Pana Kleksa"
  3. C. Collodi "Pinokio"
  4. R. Dahl "Charlie i fabryka czekolady"
  5. A. Domańska "Historia żółtej ciżemki"
  6. I. Jurgielewiczowi "Ten obcy"
  7. S. Lem "Bajki robotów"
  8. C.S. Lewis "Lew, czarownica i stara szafa"
  9. A. Lindgren "Bracia Lwie serce"
  10. K. Makuszyński "Szatan z siódmej klasy"
  11. A. Minkowski "Dolina Światła"
  12. F. Molner "Chłopcy z placu Broni"
  13. L. M. Montgomery "Ania z Zielonego Wzgórza"
  14. E. Niziurski "Sposób na Alcybiadesa" lub inna
  15. J. Olech "Dynastia Miziołków"
  16. J. Onichimowska "Daleki rejs" lub inna
  17. Gościnny "Mikołajek" - wybrane przygody
  18. H. Sienkiewicz "W pustyni i w puszczy"
  19. A. Szklarski "Tomek"
  20. D. Tyrakowska "Władca Lewaku"
  21. M. Twain "Przygody Tomka Sawyera"
  22. J.R. Tolkien "Hobbit"
  23. J. Verne "W 80 dni dookoła świata"
  24. M. Witcher "Dziewczynka z szóstego księżyca"

 

Poczytaj w domu i w szkole.

Propozycje lektur (dodatkowych) do klas 1-3

Klasa 1

  1. Liliana Bardijewska, Zielony Wędrowiec.
  2. Jan Brzechwa, Globus, Sójka, Leń, Żaba, Przyjście lata.
  3. Wanda Chotomska, Legenda o smoku ze smoczej jamy.
  4. Wanda Chotomska, Wars i Sawa.
  5. Czesław Janczarski, Jak Wojtek został strażakiem.
  6. Mira Jaworczakowa, Jacek, Wacek i Pankracek.
  7. Grzegorz Kasdepke, Bon czy ton. Savoir-vivre dla dzieci, CD - czyta Anna Seniuk.
  8. Maria Kownacka Plastusiowy pamiętnik.
  9. Kornel Makuszyński, Marian Walentynowicz 120 przygód Koziołka Matołka.
  10. Anna Onichimowska, Piecyk, czapeczka i budyń.
  11. Janina Porazińska, Baśń o dwunastu miesiącach.
  12. Janina Porazińska, Szewczyk Dratewka.
  13. Julian Tuwim, Słoń Trąbalski.

 

Klasa 2

  1. Grażyna Bąkiewicz, Korniszonek.
  2. Michael Bond, seria o Misiu Paddingtonie, CD - czyta Artur Barciś.
  3. Frances Hodgson Burnett, Mała księżniczka.
  4. Dorota Gellner, Zając.
  5. Tove Jansson, Co było potem?
  6. Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Małe królestwo królewny Aurelki.
  7. Grzegorz Kasdepke, Bon czy ton. Savoir-vivre dla dzieci.
  8. Katarzyna Kotowska, Jeż.
  9. Maria Ewa Letki, Królewna w koronie.
  10. Mira Lobe, Babcia na jabłoni.
  11. Hugh Lofting, Doktor Dolittle i jego zwierzęta.
  12. Anna Onichimowska, Koniec świata i poziomki.
  13. Artur Oppman, Legenda o Bazyliszku.
  14. Joanna Papuzińska, Nasza mama czarodziejka.
  15. Renata Piątkowska, Dziadek na huśtawce.
  16. Michał Rusinek, Jak robić przekręty. Poradnik dla dzieci.
  17. Julian Tuwim, Lokomotywa.
  18. Julian Tuwim Warzywa.
  19. Martin Widmark, seria Biuro detektywistyczne Lassego i Mai.
  20. Maciej Wojtyszko, Trzynaste piórko Eufemii.

 

Klasa 3

  1. Hans Christian Andersen, Księżniczka na ziarnku grochu.
  2. Richard i Florence Atwater, Pan Popper i jego pingwiny.
  3. Henryk Bard?ewski, Baśń o latającym dywanie.
  4. Christina Björk, Linnea w ogrodzie Moneta.
  5. Iwona Chmielewska, Pamiętnik Blumki.
  6. Joanna M. Chmielewska, Tajemnica srebrnego talizmanu.
  7. Anna Czerwińska-Rydel, Jaśnie Pan Pichon.
  8. Roald Dahl, Matylda.
  9. Barbara Gawryluk, Mali bohaterowie.
  10. Aneta Górnicka-Boratyńska, Zielone pomarańcze, czyli PRL dladzieci.
  11. Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Siedmiu wspaniałych.
  12. Erich Kästner, 35 maja.
  13. Ludwik Jerzy Kern, Ferdynand Wspaniały.
  14. Ludwik Jerzy Kern, Karampuk, CD - czyta Artur Barciś.
  15. Wanda Markowska, Anna Milska, Baśnie z dalekich wysp i lądów.
  16. Alan Alexander Milne, Kubuś Puchatek, Chatka Puchatka, CD - czyta Janusz Gajos.
  17. Joanna Olech, Pompon w rodzinie Fisiów.
  18. Klemens Oleksik, Czarownica znad Bełdan.
  19. Joanna Papuzińska, Asiunia.
  20. Eliza Piotrowska, Żółte kółka.
  21. Otfried Preussler, Malutka czarownica.
  22. Danuta Wawiłow, Ja chcę mieć przyjaciela.
  23. Margery Williams, Aksamitny królik, CD - czyta Piotr Fronczewski.

 

Klasy 1-3 (seria podręczników WSiP - "Tropiciele")

Od decyzji Nauczyciela zależy, w której klasie omawia wybraną lekturę lub jej fragment.

  1. Heather Amery, Mity greckie dla najmłodszych.
  2. Hans Christian Andersen, wybrane baśnie, m.in. Dziewczynka z zapałkami, Brzydkie Kaczątko.
  3. Marcin Brykczyński, Ni pies, ni wydra.
  4. Jan Brzechwa, wybrane utwory, m.in. Pchła Szachrajka; Szelmostwa Lisa Witalisa.
  5. Ezop, wybrane bajki.
  6. René Goscinny, Jean-Jacques Sempé, wybrane opowiadania z serii o Mikołajku.
  7. Jacob i Wilhelm Grimm, wybrane baśnie, m.in. Pastuszek, Jaś i Małgosia, Czerwony Kapturek i inne.
  8. Tove Jansson, seria książek o Muminkach.
  9. Grzegorz Kasdepke, Co to znaczy?...
  10. Grzegorz Kasdepke, Mity dla dzieci.
  11. Ludwik Jerzy Kern, Wiersze dla dzieci.
  12. Maria Krüger, Karolcia.
  13. Edward Lear, utwory ze zbioru Dong, co ma świecący nos.
  14. Astrid Lindgren, Dzieci z Bullerbyn, Mio, mój Mio, Madika i inne.
  15. Roman Pisarski, O psie, który jeździł koleją.
  16. Małgorzata Strzałkowska, Rady nie od parady, Wiersze, że aż strach, Leśne głupki i coś.
  17. Julian Tuwim, wybrane utwory.
  18. Danuta Wawiłow, wybrane wiersze, CD Rozśmieszanki, rozmyślanki, usypianki, czytają Edyta Jungowska, Jerzy Stuhr i Maciej Stuhr; CD Był sobie król - wiersze Danuty Wawiłow i Olega Usenko, Wiery Badalskiej i Jerzego Harasymowicza.