W dniach 10-12 maja 2023 r. uczestniczyłem w warsztatach pt. „The e-Technology Lab Secondary Teacher Workshop” organizowanych przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA - European Space Agency). Warsztaty obywały się w ESA Education Training Centre w miejscowości Transinne w Belgii.
Czas spędzony w Belgii był dla mnie doskonałą okazją nie tylko na wzbogacenie swojego warsztatu dydaktycznego, ale również na poznanie rewelacyjnych nauczycieli z różnych stron Europy. Zajęcia były prowadzone w języku angielskim. Uczestnikami zajęć byli nauczyciele z: Grecji, Włoch, Hiszpanii, Portugalii, Rumunii, Belgii, Cypru, Niemiec oraz Danii. W mojej grupie byłem jedynym Polakiem.
W związku z tym, że przebywaliśmy w centrum edukacyjnym Europejskiej Agencji Kosmicznej, tematyka warsztatów była ściśle związana z realizacją projektów kosmicznych. Budowaliśmy i programowaliśmy roboty, które (w mikroskali) miały służyć eksplorowaniu planety Mars. Przy użyciu odpowiednich sensorów nasze roboty miały np. odnaleźć wodę na Marsie i powiadomić o tym stację kosmiczną. Korzystając z mikrokomputerów i mikrokontrolerów przechwytywaliśmy i przekazywaliśmy obraz oraz zapis wideo. Projekt końcowy, który zrealizowaliśmy polegał na zaprogramowaniu urządzeń nawadniających rośliny na Marsie – w zależności od różnych czynników zewnętrznych.
Odwiedziliśmy również Europejskie Centrum Bezpieczeństwa i Edukacji Kosmicznej (ESA ESEC - European Space Security and Education Centre) znajdujące się nieopodal w miejscowości Redu. Jest to centrum doskonalenia usług cyberbezpieczeństwa kosmicznego ESA. Znajdują się tam między innymi centra kontroli misji Proba, Centrum Danych o Pogodzie Kosmicznej, Centrum Szkoleń Edukacyjnych oraz część stacji naziemnych ESA.
Wieczorem, po zajęciach zwiedzaliśmy także jeden z największych ufortyfikowanych zamków w Belgii – Bouillon Castle.
Miałem oczywiście okazję wymienić się z koleżankami i kolegami z innych krajów swoimi doświadczeniami, poznać ich warunki pracy, porozmawiać o problemach dot. edukacji i sposobach rozwiązywania tych problemów.
Były do trzy dni bardzo intensywnej, kreatywnej i owocnej pracy!
Na koniec chciałbym zaapelować do naszych uczniów… Uczcie się języków, rozwijajcie swoje pasje i wierzcie w swoje mocne strony. Świat stoi przed Wami otworem! Może kiedyś któraś/któryś z Was będzie pracować w ESA lub innej agencji kosmicznej, a nawet poleci w kosmos!
Przemysław Sujka